@zsghbytom
  • pic1
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
Do wakacji zostało 57 dni 
sukcesy uczniów
nasze projekty
nasi partnerzy
translate
41-902 Bytom, ul. Żeromskiego 26, tel/fax: +48 32 2813841, sekretariat@zsgh.bytom.pl



plan lekcji


dziennik

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego21-02-2021 18:24:49
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO
17 listopada 1999 roku. W Polsce obchody święta łączone są zwykle z promocją naszego języka i podkreślaniem konieczności ochrony dziedzictwa językowego. Według szacunków UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie bowiem aż połowa z sześciu tysięcy istniejących obecnie języków.
Trzeba więc dostrzec, choć dzisiaj, jak wielkim i jak niedocenianym skarbem jest język ojczysty i wolność korzystania z niego.
Zastanawiałam się długo nad wyborem cytatu, który otwierałby tę krótką notatkę poświęconą językowi ojczystemu i zdecydowałam się przywołać słowa Mikołaja Reja:

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.


W tak odległej bowiem epoce literat - samouk ośmielił się złamać monopol łaciny: języka ówczesnych salonów, intelektualistów, Kościoła, dyplomacji, literatury.
Język narodowy, ojczysty, pogardliwie nazywany "lingua vulgaris", uczynił przedmiotem dumy narodowej, pokazał jego znaczenie dla rozwoju kultury narodu, uczynił wartością, o którą należy się troszczyć i którą trzeba pielęgnować. Prekursor na tym polu, już w swojej epoce znalazł naśladowców, ludzi wielkiego talentu, którzy wprowadzili język polski na wyżyny literatury.
W tym języku, polskim, naszym ojczystym, powstały w ciągu wieków dzieła literackie na miarę europejską i takie, które granice Europy przekroczyły. Historia obchodziła się z nim okrutnie: podczas zaborów zakazano Polakom posługiwać się ich własnym językiem, walczyli z nim hitlerowscy okupanci, komuniści eksperymentowali z nowomową.
Zakazywali nam czytania polskiej literatury.
Na nic to się zdało.
Najwybitniejsi Polacy tworzyli najpiękniejsze karty naszej literatury w najtrudniejszych dla narodu momentach; zwykli, przeciętni ludzie w zaciszu rodzinnego domu uczyli swoje dzieci ojczystej mowy. Język żył, bo żyli Polacy, nieposłuszni tak zaborcom, jak okupantom. Leopold Staff pisał tak:

Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta święta mowo !
Niby łańcuchem złotym
Wiąże nas twoje słowo.
(...)
Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona !


W wolnej Polsce, w czasach nam współczesnych, kiedy możemy cieszyć się tak szeroko rozumianą wolnością, w tym wolnością słowa, mniej jakoś staliśmy się wrażliwi na piękno języka ojczystego, z większą niefrasobliwością podchodzimy do kwestii jego poprawności, precyzji wypowiedzi, nie korzystamy z bogatych zasobów naszego języka, skazując tym samym wiele pięknych słów na zapomnienie.
Jednak to tylko taka krótka, smutna dość refleksja. Jak trudnym a pięknym tworzywem jest język niech świadczą słowa wielkiego mistrza Juliusza Słowackiego:

Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

KILKA PRAKTYCZNYCH RAD

Najważniejszym i największym przejawem szacunku dla języka ojczystego jest poprawne nim się posługiwanie – wzbogacanie słownictwa, poprawność gramatyczna, znajomość frazeologii, poprawność w zakresie ortografii i interpunkcji. Poniżej kilka uwag, które pozwolą uniknąć przynajmniej kilku kompromitujących błędów, niestety, już dość powszechnych:
  • Zawsze z dużej litery pisz: Polska, Polak, Polka, ale z małej – polski, polska, polskie.
  • Jeśli mieszkasz w Bytomiu jesteś bytomianką, bytomianinem, a wszyscy jego mieszkańcy to bytomianie (z małej litery, trudno!)
  • Pamiętaj także, że mieszkasz w województwie śląskim, ale gdy podajesz nazwę regionu, z którego pochodzisz, napisz: w Śląskiem,
  • W zwrotach grzecznościowych, gdy chcesz okazać szacunek, pisz zaimki osobowe z dużej litery – „Proszę Cię...”, Wspomniał o Tobie…”, Posyłam Wam…”; podobnie zapisz rzeczowniki odnoszące się do osób: „Proszę Pana…”, Szanowny Panie Profesorze…”,
  • Nigdy nie zapisuj zaimków odnoszących się do samego siebie z dużej litery: „Nie wskazuj Mnie jako…” , „Potwierdzam, że Ja…” (to przejaw swoistego narcyzmu ;),
  • Rozróżniaj zaimki osobowe (ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni) i wskazujące (ten, ta, to), a unikniesz błędów typu: „Niech Ci ludzie stąd odejdą”, ponieważ poprawnie jest tak: „Niech ci ludzie stąd odejdą” (zaimek wskazujący),
  • Zaimek „ów” jest odmienny: „Owemu człowiekowi zaproponowano…”, „Z owym człowiekiem…”.
Jeśli jesteście zainteresowani tematem – piszcie!
D. Domagalska, D. Tomaszczak    

aktualna galeria
spacer po ZSGH
strona zawodowa
gazetka zsgh
office 365
english films
hotspot zsgh
certyfikaty
biuletyn
rodo
twoje ip
3.135.246.193
 Copyright® ZSGH Bytom
 Design by Olin
stat4u stat4u Od 1 listopada 2004 stronę odwiedzano 37931275 razy.
Obecnie: 26 gości online 
wróć do górę