NEWSY

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Jego celem jest zachęcanie do poznawania potraw regionalnych charakterystycznych dla państw Unii Europejskiej,promocja zdrowego żywienia,poszerzanie wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz rozwój umiejętności plastycznych uczestników. Organizatorem konkursu jest Fundacja Honor Pomagania Dzieciom. Adres do korespondencji: Ul. Gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 39 lok. 203, 03-982 Warszawa

Turystyka w Norwegii – zobaczyć zorzę polarną

Słońce stale emituje strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Podczas rozbłysków Słońce wyrzuca większe ilości takich cząstek; należą do nich protony o energiach do 1 GeV oraz elektrony o kilka rzędów wielkości mniejszej energii (co wynika z mniejszej masy spoczynkowej tych cząstek). W pobliżu Ziemi tory lotu tych cząstek są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się po torze o kształcie helisy wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego świecenie zorzowe.

Coraz więcej turystów pragnie zobaczyć to zjawisko chociaż raz w życiu. Najlepszą porą roku aby zasmakować tego widoku jest oczywiście zima. Latem nad obszarem Norwegii trwa dzień polarny i zorzy nie widać.

Wyniki egzaminów zawodowych sesji zimowej

Informujemy że wyniki egzaminów zawodowych które odbyły się 11 i 12 stycznia w naszej szkole będą podane 31 marca. Osoby które nie zdadzą egzaminu mogą złożyć deklaracje  na sesje egzaminacyjną która odbędzie się w czerwcu,  po otrzymaniu wyników tylko do  8 go kwietnia . Deklaracje

Podróże historyczne- śladami Trylogii Henryka Sienkiewicza

Zachęcamy Was do śledzenia informacji na temat turystyki historycznej. Zamki wkomponowane przez Henryka Sienkiewicza w Trylogie można podziwiać na Ukrainie do dzisiaj.

ZAMEK W ZBARAŻU

Zbaraż był główną siedzibą książąt Zbarskich, ośrodkiem ich gniazdowej posiadłości (Księstwo Zbarskie). Po ich wygaśnięciu wszedł w posiadanie rodów Bełżeckich i Skotnickich h.Grzymała – po Katarzynie ze Zbaraskich Bełżeckiej, książąt Wiśniowieckich, a później – drogą spadku – przeszedł na Potockich.

W 1649 miała tu miejsce słynna obrona zamku i miasta przed wojskami kozackimi i sprzymierzonymi z nimi Tatarami. Oblężony wówczas 14-tysięczny oddział polski bronił się pod dowództwem Jeremiego Wiśniowieckiego przez 43 dni (od 10 lipca do 22 sierpnia 1649) przed naporem liczącej 100–200 tys. żołnierzy armii kozacko-tatarskiej. Zamek w Zbarażu od początku XVIII wieku tracił na swej świetności . Ostatecznie pogrążyła go II Wojna Światowa . A z masywnych murów obronnych pozostała niewielka część.

Dziś znajduje się w nim muzeum.

Zasady głosowania w konkursie „Świąteczny wypiek” Zapraszamy wszystkich do oddawania głosów na Waszym zdaniem najciekawszy i najbardziej kreatywny wypiek w konkursie „Świąteczny wypiek”. Wszystkie zdjęcia wyrobów świątecznych zostaną zamieszczone na stronie Konkursowej, na której do 15 stycznia każdy może oddać swój głos. Ilość oddanych głosów będzie decydowała o zwycięstwie uczestnika. Ogłoszenie wyników nastąpi po feriach zimowych. Zachęcamy do głosowania i wspólnego wyłonienia faworyta.Uwaga, głosowanie działa tylko z przeglądarki na komputerze.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Świąteczny wypiek”, mającym na celu podtrzymanie wśród młodzieży tradycji bożonarodzeniowych w tworzeniu i dekorowaniu wypieków świątecznych , goszczących na naszych stołach. Konkurs odbywać się będzie od 7 do 23 grudnia 2020roku. Wszyscy chętni będą mogli włączyć się do konkursu i wyłonić zwycięzcę przez oddanie głosu na najbardziej kreatywny wypiek. Zachęcamy wszystkich uczniów do uczestnictwa – poczujmy razem magię świąt.

Regulamin konkursu