Intensywny czas za nami – ostatnie kilka dni minęły nam bardzo szybko, ale tym samym bardzo owocnie. Mieliśmy szansę uczestniczyć w bardzo przydatnym dla nas wszystkich wydarzeniu – wizycie edukacyjnej eksperta zawodowego Eugeniosa Savva z Cypru. Jest to nasz wieloletni partner w zakresie organizacji staży zawodowych na Cyprze dla uczestników Projektów Erasmus. Wieloletnia współpraca zaowocowała dobrą znajomością oraz doskonaleniem naszej współpracy na polu organizacji staży. Wszystkie dotychczasowe wyjazdy były perfekcyjnie przygotowane pod wszystkimi względami, a uczestnicy stażu zawsze wracali z konkretnymi umiejętnościami i nowo nabytą wiedzą praktyczną. Dlatego w bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy rozszerzyć nasze kontakty o wizytę
w szkole w celu zarówno promowania idei Programu Erasmus dla szkolnej społeczności jak i w celu omówienia współpracy w dziedzinie szkolenia nauczycieli zawodu, którzy w przyszłym roku wezmą udział w szkoleniu zawodowym Job shadowing w jednym z hoteli w Limassol na Cyprze.
Podczas wizyty przygotowaliśmy wydarzenia zarówno szkoleniowe jak i kulturowe chcąc pokazać naszą szkołę, miasto i region. Postaraliśmy się również o wizyty u lokalnych pracodawców w celu pokazania jak praktyki są organizowane na terenie kraju i omówić z pracodawcami wspólne strategie w przygotowaniu uczniów do przyszłej pracy, ale również do odbywania staży zagranicznych.
W zakresie programu kulturowego odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach z wystawą poświęconą naszemu regionowi na przestrzeni wieków – pomogło to naszemu gościowi zaznajomić się z naszym regionem oraz poznać nasze tradycje i kulturę. Kolejny dzień zorganizowany na życzenie gościa – trudna lekcja historii – wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Trudno powiedzieć o pozytywnym odbiorze tego miejsca, ale jest to również część naszej historii chociaż bardzo bolesnej. Uczestnicy stażu wcielili się również w rolę przewodników turystycznych i przygotowali spacer po naszym mieście pokazując panu Eugeniosowi nasze miasto i opowiedzieli o jego pięknych miejscach. Program zwiedzania był przygotowany na zajęciach przygotowania językowego z wykorzystaniem słownictwa zawodowego z zakresu turystki. Nasz gość był bardzo zadowolony z poziomu językowego grupy uczestników tegorocznych staży. Uzupełnieniem tego programu była wizyta w Krakowie – najpiękniejszym mieście niedaleko naszego regionu. Wizyta zawierała zwiedzanie głównych miejsc związanych z historią tego miasta.
Realizacja programu kulturowego jest nieodzownym elementem wspólnych działań projektowych – świadomość kulturowa i uczenie się wspólnie swojej kultury wzbogaca partnerstwa zagraniczne o elementy, które są niemożliwe w realizacji działań lokalnych.
Wizyta jednak skupiała się przede wszystkim na działaniach edukacyjnych na terenie szkoły. W pierwszym dniu nasz gość pracował podczas Międzyszkolnego Konkursu Hotelarskiego w którym brali również uczestnicy programu Erasmus, którzy w różnych konkurencjach mieli szansę na wykorzystanie swoich kompetencji zawodowych zdobywanych w czasie realizacji projektów Erasmus+. W czasie konkursu odbyła się również prelekcja na temat możliwości wyjazdów na staże zawodowe na Cypr, a również na wyjazdy do pracy wakacyjnej. Po zakończonym konkursie odbył się również panel informacyjny dla uczniów naszej szkoły z udziałem absolwentów, którzy przygotowali krótkie prezentacje z odpowiedzią na pytanie: „Jak udział w projektach i stażach zagranicznych wpłynął na ich rozwój kariery zawodowej?”. W panelu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas ze szkoły oraz zaproszeni goście – uczniowie i nauczyciele ze szkół zgłoszonych do konkursu. Była to świetna okazja na promowanie idei Erasmusa w szkole i poza nią. Materiały z prezentacji zostaną przekazane wychowawcom klas w celu ich pokazania na godzinie wychowawczej. Mamy nadzieję, że ułatwi to uczniom naszej szkoły podjąć decyzję do włączania się w realizację projektów w przyszłych latach.
Spotkania robocze były również organizowane poza szkołą – w hotelu, w którym mieszkał zaproszony gość odbyło się spotkanie Dyrektora Szkoły, Zespołu Projektowego oraz zaproszonego eksperta w połączeniu z kolacją zorganizowaną w hotelowej restauracji, podczas której mieliśmy szansę spotkać się z managerem hotelu. W tym miejscu uczniowie szkoły od kilku lat realizują swoje praktyki zawodowe. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze kwestie dotyczące współpracy podczas organizacji staży dla uczniów oraz możliwości szkoleń dla nauczycieli zawodu w ramach obserwacji pracy. Pan Savva przedstawił również propozycję współpracy ze szkołą o tym samym profilu w Limassol. Co bardzo dobrze uzupełni nam program obserwacji pracy przez nauczycieli zawodu i umożliwi nawiązanie kontaktu z nauczycielami o podobnych profilach nauczania.
Kolejnego dnia w szkole odbyły się spotkania robocze: konferencja dla nauczycieli zawodu oraz spotkania z lokalnymi pracodawcami oraz uczestniczenie w uroczystym podpisaniu porozumienia szkoły z lokalnym pracodawcą Firmą Selgros, która stale wspomaga nas w organizacji przedsięwzięć na terenie szkoły. Był to cenny czas wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wiedzą ze strony pracowników szkoły oraz pracodawców – praktyków. Mogliśmy również odwiedzić miejsca praktyk naszych uczniów i porozmawiać z opiekunami ich praktyk co skonfrontowaliśmy z rzeczywistością organizowanych staży oraz przydzielonej opieki nad stażystami podczas staży zagranicznych.
Kolejny dzień to praca w mniejszych grupach – spotkanie robocze z Zespołem Projektowym w celu uszczegółowienia współpracy w bieżącym roku szkolnym oraz dokładne zaplanowanie odbywania staży przez nauczycieli zawodu, określenie celów, wyznaczenia zadań do realizacji. W ten dzień odbyło się również spotkanie dla uczestników staży w tym roku szkolnym z wykładem oraz panelem dyskusyjnym „Jak dobrze przygotować się do stażu?” Uczestnicy mogli zadawać pytania oraz otrzymali informacje z pierwszej ręki co do organizacji swojej pracy podczas stażu. Zostali również zapoznani z miejscem odbywania stażu oraz stanowiskami, na których będą pracować.
Pobyt eksperta był krótki, ale bardzo intensywny. Dla całej społeczności szkolnej stanowił bardzo istotny element zdobycia praktycznej wiedzy na temat uczestniczenia w realizowanych przez szkołę projektów. Dotychczas osoby zajmujące się projektami z ramienia szkoły były jedyną możliwością otrzymania informacji o realizowanych przedsięwzięciach i często było to niewystarczające dla osób zainteresowanych uczestnictwem w stażach i szkolenia zawodowych za granicą. Spotkanie z ekspertem – osobą zajmującą się tymi aspektami z ramienia organizacji przyjmującej pokazało, że nasza współpraca jest realna, rzetelnie przygotowana i opiera się na jasnych zasadach. Myślę, że zwiększy to ilość osób, które zdecydują się z realizację staży i szkoleń zagranicznych zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli.