23. lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w 2001r. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Depresja nie wybiera. Może dotknąć każdego - zarówno człowieka sukcesu, jak i człowieka, który ma bardzo duże problemy w swoim życiu osobistym czy ekonomicznym. Depresja nie jest fanaberią słabych ludzi, a już największym błędem jest to, że traktujemy tę osobę z depresją jako osobę leniwą, bo do tej pory robiła, a teraz nagle przestało jej się chcieć. A to jest nieprawda. Ale też błędem jest klepanie po ramieniu i mówienie „stary weź się w garść”. Jeżeli masz w swoim otoczeniu taką osobę – postaraj się namówić ją na wizytę u specjalisty. A nawet jeżeli już się leczy nie mów „Jak będziesz czegoś potrzebować – zadzwoń” – bo nie zadzwoni. Po prostu zadzwoń – Twoje krótkie „Jestem.” czy „Wyjdę z Tobą na spacer z psem.” – może zdziałać naprawdę wiele. Choć - co również ważne – to nie na Tobie spoczywa odpowiedzialność za jej zdrowie i życie. Możesz pomóc, ale wsparcia muszą udzielić profesjonaliści:
BEZPŁATNE TELEFONY WSPARCIA Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek 17.00 – 19.00) Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 (czynny codziennie)
Infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów: 800 080 222
Depresja to grupa bardzo różnych zaburzeń - zarówno psychicznych jak i fizycznych, a obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności - to tylko niektóre z nich. Bądźmy czujni – obserwujmy i dbajmy o najbliższych, ale i samych siebie.