10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obchodzony jest on w rocznicę podpisania w 1948 roku przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - podstawowego źródła międzynarodowych aktów chroniących prawa człowieka. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest dokumentem przełomowym, który głosi niezbywalne prawa przysługujące każdemu człowiekowi - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, narodowości lub pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu.
Dzień Praw Człowieka ustanowiony został decyzją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1950 roku. Temat Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka 2020 to: Recover Better - Stań w obronie praw człowieka.
Tegoroczny temat Dnia Praw Człowieka odnosi się do pandemii COVID-19 i koncentruje się na potrzebie odbudowy lepszego świata po pandemii, w którym prawa człowieka mają kluczowe znaczenie dla działań naprawczych. “Kryzys spowodowany koronawirusem obnażył zaniedbania i systemowe problemy w obszarze praw człowieka i dobitnie pokazał globalne współzależności. Pokazał również, jak są ze sobą powiązane wykluczenie społeczne, nierówność i naruszenia praw człowieka. Kryzys zmusza nas też do poszukiwania odpowiedzi na pytanie jaki świat i jaką wspólnotę chcemy współtworzyć” – Draginja Nadaždin. Osiągniemy nasze wspólne globalne cele tylko wtedy, gdy będziemy w stanie stworzyć równe szanse dla wszystkich, zająć się niepowodzeniami ujawnionymi i wykorzystanymi przez COVID-19 oraz zastosować standardy praw człowieka w celu rozwiązania problemu zakorzenionych, systematycznych i międzypokoleniowych nierówności, wykluczenia i dyskryminacji.
10 grudnia to okazja, by potwierdzić znaczenie praw człowieka w odbudowywaniu świata, jakiego pragniemy, potrzebę globalnej solidarności, a także naszą wzajemną więź i wspólne człowieczeństwo. Dzień Praw Człowieka to święto, które adresowane jest do każdego z nas. Nie bójmy się zareagować w obronie praw człowieka, jeśli zostały one naruszone w domu, w szkole, w pracy, na ulicy czy szerzej – w mieście, w kraju, na świecie. 10 grudnia jest też dobrą okazją by zapoznać się z tekstem Deklaracji, przeczytać ją lub przypomnieć sobie jej treść. To jak będzie wyglądał świat po pandemii zależy ostatecznie od nas samych, naszej solidarności i odwagi, aby wyciągać wnioski z obecnego kryzysu i przełożyć je na działanie.
Zostawiamy Was wiec z krótką prezentacją, tekstem Deklaracji Praw Człowieka i ważną myślą Eleanor Roosevelt: „Gdzie w końcu zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu - tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. […] Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich, mających na celu utrzymanie ich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie”.
|