1-go grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.
W tym dniu odbywają się spotkania, wykłady oraz happeningi poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią. W tym czasie poruszane są najważniejsze kwestie związane z tą chorobą. Światowy Dzień AIDS powstał z myślą o osobach chorych oraz w celu uświadamiania społeczeństwu tematu dotyczącego tej właśnie choroby.
Choć aktualnie mocno w cieniu innej pandemii - epidemia HIV/AIDS to wciąż aktualny problem. Wiedza na jej temat jest niezbędna każdemu. Niestety – jak pokazują aktualne badania - wiedza na temat HIV i AIDS zamiast wzrastać, od kilku lat się w Polsce kurczy. Dlatego takie okazje jak dzisiejsza, kiedy 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, powinny uświadamiać, ile zła wyrządzamy osobom zakażonym, traktując je jak trędowate i jednocześnie - ile krzywdy robimy sobie samym, bagatelizując zagrożenie. Zachęcamy Was, by swoją wiedzę w tym zakresie pogłębiać.
Poniższy film edukacyjny przedstawia najważniejsze informacje na temat HIV i AIDS, zawiera odpowiedzi na wiele pytań m.in. dotyczących tego, jak przenosi się zakażenie, jak temu zapobiegać i kiedy należy rozważyć wykonanie testu w kierunku HIV.
Dla tych, którzy chcą mocniej poszerzyć swoją wiedzę proponujemy również literaturę fachową:
Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz, Warszawa 2017
Choroby przenoszone drogą płciową; E. Firląg – Burkacka; Warszawa 2017
Najważniejsze pytania o HIV i AIDS, A. Cybula, I. Głowaczewska, G. Konieczny, D. Latarska, A. Marzec – Bogusławska
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki.
Przypominamy również o trwającym konkursie plastycznym dotyczącym profilaktyki zakażeń wirusem HIV, organizowanym przez Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu „HIV/AIDS –Wiem, Nie boję się, Akceptuję”. Na pewno warto pochylić się nad tym tematem.