Wycieczka maturzystów do miejsca pamięci i muzeum w Oświęcimiu
12-02-2017 20:53:13
Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie, dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów.
(Jan Paweł II, „Pamięć i tożsamość”)
W dniu 21 lutego odbędzie się wycieczka maturzystów do miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemiecko nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Zbiórka uczestników o godzinie 8.00, w budynku głównym ZSGH,
W autokarze odprawa i wyjazd o godzinie 8.15
Powrót około godziny 15 45 - 16 00
Z kulturą, zadumie i refleksji życzę wszystkim udanej wycieczki.
Organizator - Krzysztof Gubała
Uwaga:
Wycieczka została zaplanowana i opłacona wg zadeklarowanych uczestników, którzy dokonali opłaty kosztów wycieczki i nie ma już możliwości dopisania się do listy. Pojedyncze przypadki ewentualnej rezygnacji z przyczyn losowych, a zaistnieje wówczas taka możliwość, zastąpić ją będzie mogła zainteresowana osoba klasy czwartej. W innym razie nie ma możliwości zwrotu opłaty. Uwagi te proszę zgłaszać do mnie osobiście między 16-17-tym lutego.
Proszę się ubrać stosownie do aury pogodowej. Zwiedzanie kompleksu będzie trwało około 3,5 do 4 godz.
Torby, plecaki, których rozmiar przekracza wymiary 30x20x10 cm trzeba będzie pozostawić w autokarze.
Na miejscu otrzymamy zestawy radiowe z słuchawkami, prawdopodobnie jest możliwość podłączenia do nich własnych słuchawek.
Krótko o historii obozu:
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także, gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
Zachęcam do zapoznania się z wstępnymi informacjami o muzeum na stronie: