Sukces w Miejskim Konkursie "Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci"
28-02-2015 09:42:53
27 lutego został rozstrzygnięty miejski konkurs poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Konkurs ten organizowany był w trzech kategoriach wiekowych i miał dwie formy: literacką i plastyczną. Naszą szkołę w konkursie plastycznym reprezentowała uczennica klasy 2T1 Aneta Skrzęta i miło mi zakomunikować, że zajęła zaszczytne I miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Anecie towarzyszyła w dzisiejszej imprezie młodzież z jej klasy tj. 2T1. Cały projekt został objęty patronatem m. in. Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Bytomia.
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła Sesja Naukowa z udziałem pracowników naukowych: IPN i Towarzystwa Miłośników Bytomia. Młodzież miała okazję zobaczyć prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennice z I LO. Ogromnych wzruszeń dostarczyła nam część artystyczna przygotowana przez dzieci z SP nr 51. Na zakończenie uroczystości organizatorzy imprezy poprosili młodzież bytomskich szkół o odwiedzenie cmentarzy i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobach bytomskich Żołnierzy Wyklętych.
My udaliśmy się na grób pułkownika Jana Białego - żołnierza AK,jednego z najstarszych latających bojowo polskich lotników ( dowodził 304 Dywizjonem Bombowym - ostatni lot bojowy odbył w wieku 46 lat) i jednego z najstarszych cichociemnych w czasie II wojny światowej. Za męstwo został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami ( za działalność w AK i udział w powstaniu warszawskim) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (za przedwojenną służbę w lotnictwie). W chwili zakończenia służby posiadał stopień pułkownika dyplomowanego i angielskiego Squadron Leadera.
Po demobilizacji i zakończeniu służby w Anglii, mimo niechęci i obaw,z powodów osobistych wrócił ostatecznie w 1948 roku do Polski i osiadł w Bytomiu. Wcześniej jednak, na początku 1945 roku, za przynależność do AK został aresztowany przez NKWD i osadzony w aresztach: w Krakowie, Częstochowie, Bytomiu, Łodzi (osadzony z byłymi gestapowcami), Poznaniu i Rawiczu. W X 1945 roku został zwolniony z wiezienia, co zawdzięczał szczęśliwemu trafowi - jeden z funkcjonariuszy komunistycznych odwiedzających rawickie więzienie był przed wojną jego podwładnym. Po bezowocnych staraniach o legalny wyjazd do Anglii uciekł przez zieloną granicę do Niemiec a stamtąd do Anglii, skąd wrócił do Polski w 1948 roku. Od 1949 roku pracował w Centralnym Zarządzie Przemysłu Ceramiki Budowlanej Przemysłu Węglowego w Katowicach, później był też referentem planowania i dorabiał do pensji ucząc języka angielskiego. Jednak w 1952 roku został aresztowany ponownie jako "element wywrotowy" i przez kilka miesięcy był przetrzymywany w więzieniu w Bytomiu i Katowicach. W 1953 roku wyszedł na wolność. Zmarł w 1984 roku w wieku 84 lat i spoczął na parafialnym cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu. Cześć Jego pamięci!
Oto jak skomplikowane, trudne i często tragiczne były powojenne losy Polaków- żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego - przywróćmy im cześć i pamięć, której tych ludzi pozbawił reżim PRL.
Dziękujemy zatem koordynatorkom tego projektu: Pani Annie Dziadek (SP51) i Pani Teresie Tworek (SP44 ) za cenną lekcję historii.