Międzynarodowe kursy szkolnej kadry edukacyjnej - skuteczna metoda walki z syndromem wypalenia zawodowego
11-02-2014 21:04:14
W dynamicznie zmieniającej i rozwijającej się szkole, ważnym aspektem pracy kadry edukacyjnej jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nauczyciele dwóch bytomskich szkół, mgr Katarzyna Drabik (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich) i mgr Agnieszka Grombik (Gimnazjum nr 2) uczestniczyli w kursie Creative activities and motivating materials for the secondary classroom, który został zorganizowany przez International Study Programmes. Dofinansowanie do kursu nauczyciele uzyskali z grantu programu Comenius - Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szkolenie miało na celu rozwój kompetencji w zakresie stosowania metod aktywizujących w nauczaniu kluczowych umiejętności językowych takich jak tworzenie wypowiedzi pisemnych, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem oraz reagowanie. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele różnych narodowości, co stanowiło szansę na zapoznanie się z odmiennymi systemami kształcenia językowego oraz wymianę ciekawych metod nauczania. Wszystkie przedstawione sposoby pracy z uczniami były ukierunkowane na wdrażanie uczniów do samodzielności oraz budowania ich autonomii. Szkolenie miało charakter dyskusji, ćwiczeń, warsztatów i pracy w grupie. Różnorodność zajęć przełożyła się na ich skuteczność. Kurs uzupełniony był spotkaniami z ekspertami w dziedzinie edukacji oraz aspektami kulturowymi. Szkolenie odbyło się w Southampton, malowniczym mieście na południu Anglii. Nauczyciele zwiedzili zarówno Southampton, jak i najbliższą okolicę (Winchester, Sailsbury i Stonhenge). Cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników kursu była wizyta w Urzędzie Miasta i spotkanie z burmistrzem, który przedstawił ciekawe fakty historii miasta oraz sprawy związane z systemem edukacji i polityką regionu. Uczestnicy kursu mogli także lepiej poznać Bytom, dzięki materiałom pozyskanym z Biura Promocji Bytomia. Współpraca między uczestnikami kursu zaowocowała utworzeniem grupy dyskusyjnej na portalu Wiki, gdzie nauczyciele będą wymieniać się materiałami oraz ciekawymi propozycjami organizowania zajęć lekcyjnych. Nawiązane kontakty zostaną wykorzystane przy tworzeniu wspólnych projektów międzynarodowych. Zdobyta wiedza posłuży nauczycielom do stworzenia bazy materiałów edukacyjnych dla innych nauczycieli języków obcych. Swoim doświadczeniem uczestnicy kursu będą wspierać swoich kolegów w dążeniu do podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach w ramach przyszłego Programu Erasmus +.
Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej to program przeznaczony dla nauczycieli wszystkich typów szkół i będzie kontynuowany w ramach nowego programu w trochę zmodyfikowanej formie. Doskonalenie warsztatu pracy oraz podnoszenie kompetencji zawodowych kadry edukacyjnej będzie jednym z priorytetów wchodzącej w tej roku edycji, następcy programu LLP.
Udział w szkoleniach międzynarodowych to ważny krok w modyfikacji warsztatu pracy i doskonaleniu metod pracy z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciele którzy czerpią satysfakcję ze swojego zawodu, są aktywni i stale pracują nad podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych. Postawa ta pobudza grupę uczniów o podobnym nastawieniu, dlatego warto zerwać z rutyną i otworzyć się na nowe doświadczenia. Rozbudzenie w uczniach ciekawości poznawania świata i chęci do samodzielnej nauki to dla nauczyciela źródło motywacji do dalszej pracy i sposób walki z wypaleniem zawodowym.