Projekt Leonardo da Vinci IVT - Śródziemnomorskie Smaki-Praktyki Zawodowe w Sercu Włoch
w Zespole Szkól Gastronomiczno-Hotelarskich - warsztaty kulinarne
W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizację Projektu Staży Zagranicznych w ramach Programu Leonardo da Vinci. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Grupa uczniów wyłoniona w procesie rekrutacji rozpoczęła swój udział w Projekcie od realizacji programu kulturowego. Doskonałym zakończeniem tego etapu Projektu był udział grupy w warsztatach kulinarnych poświęconych kuchni włoskiej.
Dnia 08.01.2014 w naszej szkole gościliśmy grupę uczniów z Turcji, którzy przyjechali do naszego miasta w związku z realizacją Projektu LdV - staże zagraniczne. Stało się to okazją do wspólnego działania w ramach warsztatów kulinarnych. Grupa realizująca Projekt w naszej szkole, w oparciu o teoretyczną wiedzę na temat kuchni włoskiej przygotowała warsztaty kulinarne. Podstawą ich było przygotowanie dań kuchni włoskiej. Uczniowie samodzielnie wyszukiwali włoskie przepisy kulinarne, robili zakupy według przygotowanej listyoraz przygotowali stanowiska pracy. Podczas zajęć wspólnie z uczestnikami grupy tureckiej przygotowali pizzę Margherita oraz spaghtetti Napoli. Grupa została podzielona na mniejsze podzespoły, które wspólnie musiały przygotować danie posługując się wcześniej opracowaną recepturą. Było to doskonałe doświadczenie w zakresie współpracy w grupie, poszerzone o aspekt językowy i kulturowy - grupy były mieszane - uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczestnikami grupy tureckiej.
Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem, podczas którego mogliśmy spróbować przygotowanych dań. Okazało się, ze wszystkie potrawy były smaczne, a uczestnicy warsztatów poczuli się jak we włoskiej restauracji. Działania w ramach warsztatów uczniowie ZSGH uzupełnili o prezentację realizowanego Projektu, co miało posłużyć rozpowszechnieniu głównych założeń stażu zagranicznego.
Projekt systemowy w obszarze edukacji w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet 3–Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.4 Otwartość systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie Poddziałanie 3.4.2–Upowszechnienie uczenia się przez całe życie - wyłączna odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, KE nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.