10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.
Obchody Dnia Praw Człowieka podkreślają globalne kwestie związane z prawami człowieka i to, co możemy zrobić, aby to zmienić. Tegoroczny temat to integracja i ludzkie prawo do udziału w życiu publicznym. ONZ twierdzi, że realizacja prawa do uczestnictwa ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania demokracji i skutecznego systemu ochrony praw człowieka. Uwzględnienie wszystkich tych ludzi, którzy z różnych przyczyn są wykluczeni z tego procesu, jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia.
Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić z rodziną z okazji Dnia Praw Człowieka:
- Spróbuj dowiedzieć się więcej o osobach, które promują prawa człowieka na świecie, takich jak zmarły tydzień temu Nelson Mandela, Gandhi czy Aung San Suu Kyi. Garść informacji można znaleźć w Internecie, ale to może być także okazja do odwiedzenia lokalnej biblioteki. Tacy ludzie inspirują – może warto ich działania wykorzystać jako element wyjściowy dla własnych.
- Gandhi powiedział: "bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie". Jeśli jesteś świadomy naruszenia praw człowieka, choćby najdrobniejszego, w miejscu pracy lub w społeczności, musisz podjąć należyte kroki.
- Rozmawiaj o tym, w jaki sposób można pomóc ludziom w różnych krajach osiągnąć takie same prawa jak my. Mów o mocy petycji, listów do urzędników, posłów, zbieraniu pieniędzy, o wzroście świadomości za pośrednictwem happeningów, marszy, warsztatów, także atrakcji.
- Dotrzyj do innych. Być może masz sąsiada lub osobę w swojej społeczności, która nie jest w stanie uzyskać dostępu do tych samych usług publicznych, z których korzysta reszta, z powodu kwestii związanych z mobilnością i poczuciem osamotnienia. Dlaczego nie pomóc im wyjść do ludzi? Nawet wyprawa do sklepu lub na spotkania z drugą osobą będzie wzmacniać ich morale i pozwoli im poczuć się częścią większej całości.
PAMIĘTAJMY! PRAWA CZŁOWIEKA ZACZYNAJĄ SIĘ OD PRAW DZIECKA.
Karta praw dziecka
Mam prawo:
- nie tylko do egzystencji, ale i do życia,
- do własnej osobowości. Nie jestem niczyją własnością,
- być równym każdej innej istocie ludzkiej bez względu na wiek,
- oczekiwać szacunku,
- być sobą, posiadać własną tożsamość,
- wyrażać moje myśli i uczucia, a także być wysłuchanym,
- pytać, „dlaczego” i otrzymywać odpowiedź,
- być wychowywanym bez krzyku, bez lekceważenia czy poniżania,
- dorastać w swoim własnym tempie i oczekiwać akceptacji dla tego tempa,
- nie doznawać bólu fizycznego ze strony zagniewanych ludzi,
- być kochanym takim, jakim jestem,
- do myślenia we własnym imieniu i do podejmowania decyzji,
- do odpowiedzialności za siebie,
- do odczuwania radości, szczęścia, smutku, opuszczenia, złości i bólu,
- do wygrywania,
- troszczyć się i być przedmiotem troski, wychowywać i być wychowywanym, dawać i otrzymywać,
- sam kształtować swoje przekonania, wierzenia i normy,
- do wolności,
- uznawać i akceptować prawa innych wynikające z karty praw. |