Zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2010r. ustanowiono rok 2011 - Rokiem Jana Heweliusza.
Jan Heweliusz (28.01.1611-28.01.1687) - polski astronom, ławnik i miejski rajca, piwowar i drukarz, malarz, podróżnik, "Gdańszczanin Tysiąclecia", "polski da Vinci".
Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku, który jako pierwszy z Polaków został przyjęty w poczet członków słynnego Royal Society - Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie. Twórca prototypu zegara wahadłowego i wybitny badacz ciał niebieskich. Uważany za twórcę nowoczesnej selenografii. Na dachach swych trzech domów zbudował obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane przyrządy pomiarowe, czyniąc je ówcześnie najlepiej wyposażonym tego typu obiektem na świecie. Wyniki swych studiów i obserwacji drukował w swojej własnej drukarni. Był autorem ponad 20 wielkich dzieł. Stworzył podwaliny współczesnej astronomii i na stałe wpisał się w historię światowej nauki.
W 2011 roku przypada czterechsetna rocznica urodzin tej wybitnej postaci.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza.
Warto wiedzieć, że:
Jan Heweliusz, nazywany przez wielu "polskim da Vinci" był postacią wybitną, a liczbę jego talentów trudno oszacować. Oprócz astronomii parał się bowiem prowadzeniem browaru i drukarni, był ławnikiem, rajcą miejskim, malarzem, podróżnikiem, konstruktorem przyrządów nawigacyjnych i pomiarowych. Interesował się nawet botaniką. Heweliusz stworzył w Gdańsku obserwatorium astronomiczne wyposażone we własnoręcznie skonstruowane, znakomitej jakości teleskopy i przyrządy pomiarowe. Jest również autorem wielu cennych prac naukowych, w tym Selenographii, Cometographii, Machinae Coelistis oraz atlasu 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisanych zostało po raz pierwszy.
Osiągnięcia Heweliusza przyniosły mu także uznanie w środowisku naukowym Europy. W 1664 roku został członkiem londyńskiego Royal Society, a gdańskie obserwatorium odwiedzali monarchowie: Jan Kazimierz, Maria Ludwika i Jan III Sobieski, zaś wsparcia finansowego, oprócz królów Polski, udzielał mu także Ludwik XIV. |