Obsługa informatyczna w hotelarstwie

Temat: Edycja fotografii - panorama

Grafika rastrowa (potocznie bitmapa) – prezentacja obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym. W systemach komputerowych grafika rastrowa jest przechowywana w sposób skompresowany (stratnie lub bezstratnie) albo nieskompresowany w wielu formatach plików graficznych.


GIMP – to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.
Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.Pobieranie programu...


Tworzenie panoramy

Panoramy to jedna z ciekawszych form fotografii, która szybko rozwija się w ostatnich latach.
Zgodnie z definicją fotografia panoramiczna to zdjęcie obejmujące zasięgiem rozległą przestrzeń. W przypadku fotografii cyfrowej zdefiniowałbym ją raczej jako zdjęcie, które powstało z połączenia co najmniej dwóch zdjęć cyfrowych.


Ćwiczenie

Wykonaj kompozycję przedstawiającą panoramę. Jeśli nie posiadasz własnych fotografii, pobierz zestaw zdjęć.

Należy zwrócić uwagę, łącząc poszczegóne fragmenty. Pamiętaj, że każdy z nich powinien być umieszczony po poprzednim i dopasowany.
Popatrz, jak powinien wyglądać efekt twojej pracy.



Jeśli chcesz wykonać podobny fotomontaż (panoramę), pobierz zdjęcia.



Każde powyższe zdjęcie posiada rozdzielczość 548px x 365px.

Wiedząc, że fragmenty poszczególnych zdjęć muszą być na osobnych warstwach, spróbuj wykonać ten kolaż samodzielnie. Jeśli masz wątpliwości lub problemy z wykonaniem zadania, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.

Wskazówka - pokaż wyjaśnienie
Podczas wykonywania tego zadania zwróć uwagę na następujące operacje:
  1. Każdy z plików otwórz w programie graficznym. Sprawdź szerokości poszczególnych fotografii.
  2. Utwórz nowy plik o szerokości równej co najmniej wielokrotności szerokości wszystkich otwartych zdjęć.
  3. Skopiuj zdjęcia do nowego pliku, pamiętając, aby każde z nich było w oddzielnej warstwie.
  4. Przesuń zdjęcia w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one obraz ciągły.
  5. Skoryguj tak, aby kolejne zdjęcia tworzyły ciągły obraz (zwróć uwagę, aby między zdjęciami nie było niepotrzebnych przesunięć).
  6. Skoryguj oświetlenie i nasycenie kolorów w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one jednolity obraz (zwróć uwagę, aby między poszczególnymi zdjęciami nie było widać różnic kolorystycznych). Wykorzystaj do wykonania tych operacji, między innymi, polecenia: Balans kolorów, Barwa i nasycenie, Jasność i kontrast.
  7. Wykadruj zdjęcie, eliminując puste przestrzenie powstałe w wyniku zmiany perspektywy. (wykorzystaj w tym celu narzędzie Kadrowanie).
  8. Zapisz zdjęcie w wybranej lokalizacji.





Powinieneś umieć:

  • korygować zniekształcenia na zdjęciach

  • modyfikować kolorystykę zdjęć

  • poprawiać kompozycję zdjęć

  • kadrować obrazy

  • dodawać i usuwać elementy na zdjęciach

  • dobierać narzędzia do retuszu zdjęć tak, aby uzyskać określone efekty