Temat: Projektowanie bazy danych - liczenie, zliczanie warunkowe
Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych.
Aby stworzyć prostą bazę danych wystarczy nam dostęp do programu MS Excel. Jest on najprostszym i najczęściej używanemu programem do przygotowania baz danych. Pojęcie bazy danych rozumiane jest, jako narzędzie, które służy do przechowywania, organizowania, przeglądania, wyszukiwania i sortowania informacji i danych. Nawet prosty zestaw zgromadzonych danych takich jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu – możemy nazwać bazą danych.
Przykładem bazy danych, podsumowującej sprzedaż towarów, może być poniższa tabela:
Bazy danych służą do szybkiego wyszukiwania informacji, w nich zawartych. Najprostszą operacją, możliwą do wykonania na bazie danych, jest jej sortowanie. Wykonujemy je poprzez zaznaczenie tabeli bazy (razem z nazwami pól!) i uruchomienie polecenia menu Sortuj i filtruj.
Korzystanie z funkcji LICZ.JEŻELI
Funkcja LICZ.JEŻELI, jedna z funkcji statystycznych, umożliwia policzenie liczby komórek, które spełniają dane kryteria. Można na przykład policzyć, ile razy konkretna nazwa miasta występuje na liście klientów.
argument 1 - zakres komórek, w których chcemy szukać określonych wartości, aby je zliczyć. Zazwyczaj jest to kolumna lub wiersz tabeli, aczkolwiek może to być dowolny zakres komórek.,
argument 2 - warunek określający jakie komórki chcemy zliczać (np. zawierające konkretny tekst, liczby, daty).
Uwaga!!!
Jeżeli nie posaidacie Excla z pakietu Office, można zainstalować darmowy pakiet biurowy LibreOffice, który można ściągnąć z linku https://pl.libreoffice.org
Powinieneś umieć:
omówić budowę relacyjnej bazy danych
wyjaśnić pojęcia rekordu, pola i atrybutu
wyjaśnić zasady tworzenia powiązań między tabelami