Informatyka

Temat: Inteligentne urządzenia

Smart home to termin, który coraz bardziej działa na wyobraźnię. Inteligentne urządzenia stają się dostępniejsze, a użytkownicy coraz częściej po nie sięgają, dostrzegając liczne korzyści.

Co to właściwie jest smart home?

Inteligentny dom to jeszcze do niedawna futurystyczna wizja z książek czy filmów science-fiction, obecnie coraz śmielej realizowana w prawdziwym świecie. Możliwość zdalnego zarządzania domowymi sprzętami, oświetleniem i energią to atrakcyjna alternatywa dla tego, co znaliśmy do tej pory. Dlatego doniesienia o rozwiązaniach smart home spotykają się z dużą ciekawością, ale wciąż jeszcze niektórym wydają się egzotycznym tematem.

Jak działa inteligentny dom...




Inteligentne gniazdko sieciowe

Jak działa tak zwane zasilanie sieciowe, wszyscy wiemy. Podłączamy wtyczkę do kontaktu i urządzenie zasilane prądem może działać zgodnie ze sowim przeznaczeniem. Problem pojawia się w sytuacji, gdy musimy odłączyć urządzenie z kontaktu po zakończonej pracy – na przykład żelazko – by nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Jak można to usprawnić? Wystarczy zaopatrzyć się w przełącznik, który włącza lub odcina dopływ prądu do podłączonych do niego urządzeń. Zarządzamy nim dzięki wykorzystaniu modułu Wi-Fi. Możliwość zdalnego odłączenia prądu to zresztą dopiero pierwsza jego zaleta. Następną jest możliwość podglądu na zużycie energii, co w przejrzysty sposób pokaże nam dedykowana aplikacja. Istnieje kilka konkurencyjnych rozwiązań, także wzbogaconych o dodatkowe opcje, jak mierzenie kosztów zużycia energii czy temperatury urządzeń podłączonych do gniazdka.

Inteligentne oświetlenie

Kwestia oświetlenia w naszych domach ulega ciągłym zmianom. Stosunkowo niedawno przestawiliśmy się ze zwykłych żarówek na energooszczędne, a chwilę później – na jeszcze nowocześniejsze diody LED.

W przypadku świateł Smart LED każde źródło światła jest niezależnie sterowane za pomocą smartfona, z którym komunikuje się za pośrednictwem technologii Bluetooth. W aplikacji na smartfonie można włączać/wyłączać światło, regulować jasność, a w przypadku żarówek Smart LED typu LED RGB – również regulować kolorystykę.

Następna opcja to system, którym mamy zestaw startowy składający się ze źródła światła (żarówka typu RGB LED ze standardowym gwintem) oraz bramki sieciowej. Za pomocą aplikacji Lightify, można zdalnie włączać/wyłączać światła, sterować jasnością, temperaturą barwową oraz kolorystyką każdego źródła. Możliwe jest również łączenie kilku źródeł w grupy.

Urządzenia SMART – jakie warto mieć w nowoczesnym domu?
  • Telewizory / TV set top boksy,

  • Głośniki (również z wirtualnymi asystentami),

  • Inteligentny odkurzacz,

  • Inteligentne oświetlenie, rolety, systemy alarmowe.




Zadanie do wykonania:

Przygotuj krótkie opracowanie w dowolniej formie (prezentacji do 6 slajdów) na temat inteligentnych żarówek. Uwzględnij w nim odpowiedzi na poniższe pytania, a jeśli masz taką możliwość, przetestuj wybrany model i opisz swoje doświadczenia.
  • Czym jest inteligentna żarówka? Co jest źródłem światła?
  • Jaka jest żywotność inteligentnych żarówek?
  • Jak działa inteligentna żarówka (co potrafi w zależności od stopnia zaawansowania modelu)?
  • Na co warto zwrócić uwagę, wybierając żarówkę?

Powinieneś umieć:

  • wyjaśnić, czym jest Internet rzeczy i opisać jego zastosowanie w różnych obszarach

  • opisać elementy tworzące inteligentny dom

  • zaprojektować inteligentny dom

  • opisać wybrane aplikacje Internetu rzeczy, np. aplikacje do monitorowania stanu zdrowia