Informatyka
Temat: Sieci komputerowe.
Sieć komputerowa
– zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych z sobą kanałami komunikacyjnymi oraz
oprogramowanie wykorzystywane w tej sieci. Umożliwia ona wzajemne przekazywanie
informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, zwanymi punktami sieci.
Podział sieci ze względu na wielkość
sieć PAN (Personal Area Network),
sieć LAN (Local Area Network),
sieć CAN (Campus Area Network),
sieć MAN (Metropolitan Area Network),
sieć WAN (Wide Area Network).
sieć klient–serwer,
sieć równorzędna typu peer-to-peer – każde urządzenie może być jednocześnie serwerem, jak i klientem.
WWW (World Wide Web) – najpopularniejsza z dostępnych usług w sieci Internet, powstała w 1991. Zbiór dokumentów stworzonych najczęściej, choć niekoniecznie, za pomocą języka HTML i odnoszących się do siebie nawzajem dzięki tzw. odnośnikom. Pomimo, że dokumenty te są umieszczone na różnych komputerach w odległych od siebie geograficznie miejscach, wspólny system nazw oparty na tzw. URL umożliwia stworzenie w ramach danego dokumentu odnośnika do niemal każdego innego, dostępnego w sieci Internet.
HTTP (HyperText Transfer Protokol) – protokół sieciowy umożliwiający przeglądanie stron WWW. Strony te muszą być umieszczone na komputerze, który pełni funkcję serwera stron WWW. Klientem jest komputer, na którym jest uruchomiona przeglądarka WWW i wybrany w niej został adres strony na serwerze.
URL (Universal Resource Locator, Uniform Resource Locator) – standard nazewniczy stworzony wg pewnych ściśle zdefiniowanych reguł, używany m. in. w protokole HTTP, umożliwiający jednoznaczne identyfikowanie serwerów i zgromadzonych w nich zasobów. Pozwala na wskazanie lokalizacji i sposobu dostępu do każdego dokumentu osiągalnego za pomocą podstawowych usług sieci Internet.
DNS (Domain Name System) - jest serwerem dzięki któremu nazwy mnemoniczne (opisowe) mogą zostać zamienione na odpowiadające im adresy IP
IP - Adres IP, adres protokołu IP. Cztery bajty określające komputer w Internecie. Adres ten zapisuje się jako cztery liczby z zakresu 0 do 255 oddzielone kropkami, np. 149.164.34.17 (każda liczba oznacza jeden bajt). Użytkownik sieci nie musi pamiętać takiego adresu, dzięki systemowi DNS.
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) – usługa wykorzystywana do dynamicznego przydzielania stacjom roboczym adresów IP.
Adres MAC (Media Access Control) - Sprzętowy adres karty sieciowej Ethernet i Token Ring, unikatowy w skali światowej,nadawany przez producenta danej karty podczas produkcji.
Powinieneś umieć:
opisać rodzaje sieci, biorąc pod uwagę strukturę, zasięg oraz topologię fizyczną i topologię logiczną
scharakteryzować sieć internet
opisać sposoby identyfikowania komputerów w sieci, w tym sprawdzić adres IP swojego urządzenia
obliczać parametry sieci