Informatyka
Temat: Cyfrowe usługi
E-Usługi
Administracja świadczy obywatelom coraz więcej e-usług: wiele spraw można więc załatwić przez internet, bez chodzenia do urzędu.
Można tak zapłacić podatki albo rozpocząć działalność gospodarczą, złożyć wniosek o odwód osobisty. Można też załatwiać sprawy lokalne,
dzięki e-usługom udostępnianym przez samorządy. To wszystkie jest jednak rozproszone, dlatego trudno się czasem zorientować, gdzie
i co można załatwić. Zmieniamy to, by obywatel nie musiał się zastanawiać, gdzie szukać potrzebnych usług i uczyć się różnych
systemów informatycznych.
Powinieneś umieć: wyjaśnić, czym są e-usługi, a także wymienić i opisać przykładowe e-usługi wyjaśnić krótko zasady załatwiania spraw urzędowych online wyjaśnić, czym są podpis elektroniczny i profil zaufany i opisać, czym się różnią założyć profil zaufany wyjaśnić pojęcie wykluczenia cyfrowego przedstawić rozwiązania komputerowe/informatyczne stosowane w przypadku osób o specjalnych potrzebach (np. dostępność cyfrowa usług, technologie asystujące)
Rodzaje usług:
Podpis elektroniczny w szerokim znaczeniu zbiór środków technicznych, organizacyjnych oraz prawnych, które zapewniają autentyczność oraz skutki prawne dokumentów elektronicznych. Od strony technicznej podpis elektroniczny jest realizowany za pomocą mechanizmów podpisu cyfrowego.
Profil zaufany - bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji. Stanowi w tym przypadku alternatywę dla płatnego podpisu kwalifikowanego.
Profil zaufany a podpis elektroniczny - co je różni?
Zarówno podpis elektroniczny, jak i ePUAP są podpisami potwierdzającymi tożsamość. Do głównych zalet posiadania e-podpisów można zaliczyć możliwość załatwienia danej sprawy o każdej porze. Co zatem różni podpis elektroniczny i profil zaufany?
Zastosowanie:
Profil zaufany znajduje zastosowanie jedynie w załatwianiu spraw urzędowych online (np. przez ePUAP, obywatel.gov.pl, PUE ZUS, praca.gov.pl) - czyli na platformach urzędowych.
Kwalifikowany podpis elektroniczny ma szersze zastosowanie, ponieważ z jego użyciem można zarówno załatwić sprawy urzędowe, jak i np. podpisywać niektóre dokumenty komputerowe (np. PDF, WORD) czy e-maile.
Odpłatność:
Profil zaufany jest bezpłatny.
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny.
Ważność:
Profil zaufany jest ważny 3 lata. Po tym czasie można bezpłatnie przedłużyć ważność profilu zaufanego.
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest ważny 1 rok lub 2 lata. Po tym czasie można odpłatnie przedłużyć jego ważność (opłata jest niższa niż przy kupnie podpisu elektronicznego).
Bez względu na różnice, warto mieć jeden z “podpisów online”: czy to podpis elektroniczny, czy profil zaufany.
Jak uzyskać profil zaufany?
Aby uzyskać profil zaufany należy:
Ćwiczenie: