Informatyka
Temat: Plan projektu. Prezentacje multimedialne.
Czym jest prezentacja multimedialna
Jeśli masz wykonać pracę na temat swoich zainteresowań, ciekawej wycieczki czy wakacji, możesz ją zrealizować w różny sposób, np.
napiszesz opowiadanie, przygotujesz plakat lub folder na kartonie z bloku rysunkowego, zaprezentujesz album ze zdjęciami, które opiszesz
i ozdobisz rysunkami. Możesz też zaorganizować wystwę fotograficzną lub napisać artykuł do gazetki szkolnej.
Innym sposobem, w jaki wykorzystasz tę pracę jest wykorzystanie programu komputerowego do tworzenia prezentacji. Prezentacja składa się ze slajdów,
które są odpowiednikiem strony w edytorze tekstu lub kartki z bloku rysunkowego. Na slajdzie, tak jak na kartce, można umieszczać tekst,
ilustracje, wykresy. Po uruchomieniu pokazu prezentacji, slajdy pojawiają się kolejno na ekranie.
W zależności od systemu, w jakim pracujesz, możesz wybrać dla siebie odpowiednie oprogramowanie. Najczęściej wykorzystywane programy to:
 | Microsoft Office PowerPoint, |
 | Libre Office Impress. |
 | Open Office Impress, |
Canva – internetowe narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych.
Witryna zawiera bibliotekę, w której zostają udostępniane obrazy, grafiki i fonty. Program online posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne.
www.canva.com
Zasady tworzenia prezentacji
Przy tworzeniu prezentacji, stosuj podane reguły.
- Wybierz prostą czcionkę bez zbędnych zdobień i ustaw jej rozmiar tak, aby można było, nawet z większej odległości, przeczytać tekst. Wykonaj próbę już na etapie projektowania. Wystarczy, że po uruchomieniu pokazu odejdziesz parę kroków od monitora i sprawdzisz rezultat.
- Pamiętaj, żeby na slajdzie umieścić tylko najważniejsze informacje. Zbyt dużo tekstu może zniechęcić odbiorcę. Podczas pokazu możesz uzupełnić brakujące wiadomości.
- Wstaw zdjęcia lub własne rysunki, które przybliżą przedstawianą przez ciebie tematykę. Elementy graficzne uatrakcyjnią przekaz i ułatwią zrozumienie tematu.
- Zadbaj o to, żeby wszystkie obiekty na slajdzie były odpowiednio położone. Planując ich rozmieszczenie, wykorzystaj cały obszar slajdu. Jeśli wybierzesz slajd z gotowym układem, nie będziesz zmieniać położenia jego elementów.
- Nie zapomnij o doborze kolorystyki tła i czcionki tak, aby pasowały do siebie, a tekst nie zlewał się z tłem. Na ciemnym tle będzie dobrze wyglądała jasna czcionka, natomiast na jasnym tle ciemna.
Zadanie do wykonania:
Za pomocą internetowego narzędzia www.canva.com zaprojektuj i stwórz prezentacją multimedialną na temat wybranego kraju europejskiego
(położenie, język, tradycyjne potrawy, najważniejsze atrakcje turystyczne). Prezentacja powinna mieć minimum 10 slajdów, a na każdym slajdzie powinno być minimum jedno zdjęcie. Pierwszy slajd powinien zawierać tytuł i krótki opis prezentacji. Natomiast ostatni slajd powinien zawierać autora prezentacji.
Zapamiętaj!
- Rodzaj czcionki oraz rozmiar dobierz tak, aby tekst był czytelny i widoczny z większej odległości.
- Ilustracje, które umieścisz na slajdzie dobierz do treści.
- Ograniczaj ilość tekstu na slajdzie.
- Wszystkie elementy na slajdzie odpowiednio rozplanuj.
- Pamiętaj, żeby kolorystyka tła i czcionki była odpowiednio dobrana.
Powinieneś umieć:
zaplanować cel projektu i zadania do wykonania
rozplanować podział zadań
wyszukać potrzebne informacje
analizować i oceniać wyszukane informacje