@zsghbytom
  • pic1
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
Do wakacji zostało już tylko 267 dni 
zbieramy talenciaki
sukcesy uczniów
nasze projekty
nasi partnerzy
translate
41-902 Bytom, ul. Żeromskiego 26, tel: +48 32 2813841, sekretariat@zsgh.bytom.pl



plan lekcji


dziennik

Znowu poczuliśmy lato...30-09-2024 14:56:53
Relacja z wycieczki klasy 3H do Trójmiasta.
Koniec września, kalendarzowa jesień już się zaczęła a nam się zamarzyło jeszcze lato..no i prawie się udało. W środę 25 września wstaliśmy wcześnie rano aby, jak to pięknie ujmował nasz gdański przewodnik Pan Arkadiusz, wyruszyć na północ Polski, nad nasze polskie morze żeby odwiedzić Trójmiasto. Wspólnie z nami w roli opiekuna grupy i mojego męża opatrznościowego w sprawach trudnych podróżowała Pani Jolanta Bednorz a także gościnnie grupa turystów z klasy 3U : Michał i Vova.
Naszą bazą noclegową był Kemping Sopot34 w mieście Sopot (ta cyfra to nr wejścia na plażę a to świadczy o tym ,że nocowaliśmy prawie na plaży). Po zgłoszeniu się w punkcie noclegowym i dopełnieniu formalności wyruszyliśmy do miasta- perły polskiego modernizmu i polskiego portu powstałego w okresie międzywojennym, jak się wówczas mówiło "powstałego z morza i marzeń", czyli do Gdyni. Podziwiając zabudowę miasta, idąc ulicą 10 lutego w kierunku morza dotarliśmy do nabrzeża, na którym mogliśmy podziwiać okręty muzealne: niszczyciel ORP "Błyskawica"(statek-bohater odznaczony Orderem Virtuti Militari za bohaterską walkę w czasie II wojny) oraz statki szkoleniowe : "Dar Pomorza" i "Dar Młodzieży".
Odwiedziliśmy także "Oceanarium" gdzie mogliśmy zobaczyć unikatową faunę i florę morską.
Czwartek był dniem, w którym odwiedziliśmy Gdańsk. Na początek odwiedziliśmy Gdańsk- Oliwę i spacerując parkiem im A. Mickiewicza okalającym katedrę oliwską dotarliśmy na miejsce, czyli do katedry. Tutaj mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie organowym i nie tylko zobaczyć zabytkowe XVIII -wieczne organy ale także usłyszeć ich brzmienie. Budynek katedry imponuje rozmiarem (najdłuższa budowla sakralna w Polsce, mierzy ponad 100 m i to tyle ile mierzy boisko sportowe), czasem powstania (początki to XII w), bogactwem stylów (romański, gotycki, renesansowy, barokowy, rokoko) i wydarzeniami historycznymi (pokój oliwski z 1660 r, zachował się oryginalny stół związany z tym wydarzeniem). Świątynia nazywana jest Wawelem Północy z uwagi na pochowane tutaj szczątki książąt pomorskich. Z Oliwy pociągiem SKM (szybka kolej miejska) pojechaliśmy do Gdańska Głównego, z którego odbyliśmy spacer w kierunku Starówki. Tam po południu czekał na nas Pan Arkadiusz, przewodnik miejski, z którym spędziliśmy w Gdańsku resztę czasu słuchając jego niezwykłych opowieści zarówno o tym jak było ale i o tym jak jest. Mieliśmy dzięki temu okazję przekonać się, że historia jest a na pewno powinna być nauczycielką życia i że nie można się jej uczyć bezrefleksyjnie. Wieczorem trochę "pokropił nas" deszcz ale to nie przeszkodziło w zorganizowaniu ogniska, przy którym jedni mogli się ogrzać a inni coś skonsumować (no chłopaki, ta śląska z Sokołowa była doskonała !). Ostatni dzień pobytu był zarezerwowany na Sopot i oczywiście spacer po molo oraz po popularnym "monciaku" (główna ulica-deptak, ul Bohaterów Monte Casino) a potem ,no cóż, powrót do domu. Wycieczkę uważam za bardzo udaną. Raz jeszcze dziękuję Pani Jolancie Bednorz za pomoc i spędzony z nami czas a uczestnikom za pogodną atmosferę, dobrą komunikację, zdyscyplinowanie.. daliście, daliśmy radę!

Galeria


B. Popowicz    

aktualna galeria
spacer po ZSGH
strona zawodowa
gazetka zsgh
office 365
english films
hotspot zsgh
certyfikaty
biuletyn
rodo
twoje ip
35.170.81.33
 Copyright® ZSGH Bytom
 Design by Olin
stat4u stat4u Od 1 listopada 2004 stronę odwiedzano 41146743 razy.
Obecnie: 33 gości online 
wróć do górę