 |
Czy wiecie że ...
19 wrzenia 1783 w Wersalu odbył się pierwszy załogowy lot. Bracia Montgolfier wraz ze szwajcarskim fizykiem Ami Argandem zbudowali balon na goršce powietrze, na pokładzie którego znalazły się baran, kogut i kaczka. Dzięki temu doświadczeniu próbowano ustalić, jaki wpływ na żywe organizmy będzie miała podróż powietrzna. Po tej próbie rozpoczęto przygotowania do lotu z udziałem ludzi.
Czy wiecie że ...
najsłynniejsze zdjęcie Albeta Einstejna zostało wykonane w roku 1951-ym. Einstein był niezwykle popularną i szanowanš postaciš. To właśnie wtedy z okazji 72. urodzin wyprawiono naukowcowi przyjęcie urodzinowe na Uniwersytecie Princeton. Dla wielu fotoreporterów była to niezwykła okazja do sfotografowania fizyka, który już powoli wycofywał się z życia publicznego oraz naukowego. Nie odstępowali go na krok, co wywoływało frustrację solenizanta. Pod koniec przyjęcia, w momencie, gdy Einstein odprowadzał jedną ze znajomych do samochodu, po raz kolejny usłyszał od zgromadzonych fotoreporterów prośbę o ustawienie się do zdjęcia. Ku ich zaskoczeniu wystawił im język.
Czy wiecie że ...
Wieża Eiffla jest najwyższa w lipcu i sierpniu . Wieża ma 320 metrów wysokoci. Jako, że wykonana jest ze stali, która ma wysoki współczynnik rozszerzalności temperaturowej, to jej wysokość zmienia się o ok. 15 cm w zależności od pory roku.
Kiedy rodzą się geniusze?
Po przeanalizowaniu dat narodzin noblistów zauważyć można, że najwięcej z nich urodziło się 21 maja lub 28 lutego. Ciężko jednak stwierdzić czy data urodzenia ma jakikolwiek wpływ na inteligencję, choć zapewne osoby parające się astrologiš i numerologią miałyby inne zdanie.
Jako ciekawostkę podać również można dane dotyczšce wieku geniuszy wyróżnionych przez Komitet Noblowski. Ich średnia wieku wynosi 59 lat. Najmłodszym był laureat nagrody z fizyki z 1915 roku -25-letni wówczas Lawrence Bragg (który odebrał nagrodę razem z ojcem), a najstarszym Leonid Hurwicz, który w wieku 90 lat odebrał w 2007 roku wyróżnienie z dziedziny ekonomii.
Czy wiecie że ...
W czasie burzy napięcie pomiędzy Ziemią a chmurą dochodzi do 100 000 000V. Pršd płynący w błyskawicy ma natężenie w szczycie około 10 000 A a czasami znacznie więcej. Zwykła letnia burza wyzwala energię o mocy trzynastokrotnie większej niż energia bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę, której ładunek odpowiadał 20 000 ton TNT (trotylu - trójnitrotoluenu).
Mikrofalówka powstała przypadkiem ...
W 1945 roku inżynier Percy Spencer pracował przy magnetronie emitującym mikrofale. W pewnej chwili poczuł w kieszeni coś dziwnego. Nie tylko zrobiło się tam mokro, ale coś zaczęło skwierczeć. Zaskakującą sensacją okazał się czekoladowy batonik, którego miał w spodniach, który zaczął się topić. Wszystko za sprawą mikrofal, na które mała przekąska była narażona.W następnych latach P.Spencer doskonalił pracę nad swoim wynalazkiem a pierwsza kuchenka mikrofalowa powstała w 1947 roku. Miała 180 cm wysokoci, ważyła 340 kg i nazywała się Radar Range.